Navalnij: a putyini rendszer lerombolása
2017. június 10. írta: Hegedüs Tímea

Navalnij: a putyini rendszer lerombolása

Alekszej Navalnij, a 40 éves jogász, aktivista és politikus, 2009 óta kiemelkedő szerepet kapott az orosz és nemzetközi médiában, mint a korrupció és Vlagyimir Putyin legnagyobb kritikusa. 2012-ben a The Wall Street Journal „az ember, akitől Putyin a legjobban fél” titulussal illette, azóta is az orosz ellenzék első számú vezetője.

Navalnij a politika porondján

Navalnij 2007 környékén került előtérbe, mikor a LiveJournal blogján (azóta a weboldalán) részletesen feltárta a Kreml főbb vezetőinek korrupciós tevékenységeit. A legnagyobb orosz olaj- és gázkereskedő cégekben bevásárolt részvények által hozzáfért olyan állami dokumentumokhoz, melyek korrupcióról és az állami alapok helytelen használatáról árulkodtak. Az évek során Navalnij blogja megtelt megkérdőjelezhető ügyleteket tartalmazó bizalmas dokumentumokkal, melyek szorosan köthetőek az orosz kormány tagjaihoz.

Következő lépésként, 2011-ben Navalnij létrehozott egy anti-korrupciós alapítványt, mely a kezdetleges blog kiterjesztéseként kezdte meg működését. Számos tényfeltáró kutatás érhető el az oldalon, azonban Navalnij tisztában van azzal, hogy a kormány részéről ezzel kapcsolatos lépésekre nem számíthat. Amennyiben Putyin szankcionálná a tisztségviselőket, Navalnij igazát erősítené.

Navalnij aktivistaként a tüntetések szervezésében is kivette a részét. 2011-ben, amikor Putyin pártja vélhetően választási csalások által tett szert parlamenti többségre, a tiltakozások élére állt. A tűntetések komoly vízhangot keltettek a nyugati országokban, Navalnijt pedig őrizetbe vették és 15 nap börtönre ítélték. Az ellenzéki politikust ez nem tántorította el, 2012-ben további tüntetéseket szervezett és további letartóztatások áldozatává vált.

2013-ban, politikai pályafutása megerősítéseként elindult a moszkvai polgármesteri posztért. A választások kellemetlen meglepetést okoztak a kormánynak, a szavazatok több mint 27 százalékát szerezte meg, alig lemaradva Sergey Sobyanin mögött. A választási kampánya idején a Kreml sikkasztási vádakat emelt Navalnij ellen, mely következtében 5 év börtönre ítélték. Ekkorra már olyan támogatói bázissal rendelkezett, hogy a parlament előtt zajló tüntetések hatására másnap szabadon engedték.

Navalnij legfrissebb kasszasikere

A korrupció ellen harcoló Navalnij legújabb oknyomozó videója Dmitrij Medvegyevet veszi célkeresztbe. Dokumentumok és drónfelvételek segítségével tárják fel titkos ingatlanvagyonát, yachtjait és borászatát, melyekhez alapítványok nehezen átlátható hálózatán keresztül jutott hozzá. Az angol felirattal is elérhető 50 perces videót közel 20,5 milliószor nézték meg, magyar nyelvű elemzését az Átlátszó készítette el.

A videó olyan mértékű közfelháborodást keltett, hogy március 26-án Oroszország szerte 82 városban közel 60 ezer ember vonult utcára. Míg a 2011-12 évi tüntetések résztvevői túlnyomórészt idősebb középosztálybeliek voltak, addig a legfrissebb videó a fiatal generációt lázította fel. Sok felnőttel szemben a hírekről az interneten keresztül tájékozódnak, nem az állami televízióból, melyről köztudott hogy cenzúrázva van. Ez a generáció szinte csak a „putyini” Oroszországot ismeri, hiszen 1999-től kezdve, közel 18 éve hatalmon van. Navalnij bebizonyította, hogy hatalmas tömegeket képes megmozgatni, és ezt továbbra is tervezi alkalmazni. Habár a márciusi tüntetések eredményeként ismételten 15 napot töltött rács mögött, június 12-ére, Oroszország függetlensége napjára újabb tüntetéseket tervez.

Elnökjelöltség: Navalnij 20!8

Decemberben Navalnij bejelentette, hogy elindul a jövő évi elnökválasztáson. Az az orosz férfi, aki tíz éve egy online bloggal kezdte pályafutását, mára már egy nemzetközi politikai szereplő, akit gyakran az orosz ellenzék vezetőjeként neveznek meg. Április közepre már 77 ezer önkéntes jelentkezőt számlált a csapata, 320 ezer ember támogatta a jövő évi elnökválasztás indulásán és közel 690 ezer dollár adományt gyűjtött össze.

Navalnij kampánya példátlan az orosz rendszerben. USA-val ellentétben, a jelöltek csupán néhány hónappal a választások előtt kezdik meg a kampányolást. Putyin a 2000-es évek óta alig fordított erre időt, és az elmúlt közel két évtizedben nem szembesült ellenzéki elnökjelölttel se televízióban se máshol.

Az orosz bíróság számos esetben ítélte el Navalnijt, így olyan bűntett előéletű állampolgárrá vált, hogy technikailag nem indulhat a 2018-as elnökválasztásokon. Navalnij 5 év felfüggesztett börtönbüntetést kapott februárban azon sikkasztási vád újratárgyalása során, melyet előzőleg az Emberi Jogok Európai Bírósága törvénytelennek nyilvánított. Az orosz jog szerint bárki, aki bűncselekmény miatt elítélt, nem tölthet be közhivatali pozíciót. Ám az alaptörvény továbbá azt is kimondja, hogy ez kizárólag börtönben ülő állampolgárokra érvényes. Navalnij ez alapján érvel, hogy szerepelhet a neve a szavazólapon. A döntést a törvény értelmezéséről a Kreml által irányított Központi Választási Bizottság és a bíróság hozza meg. Egyelőre nem született döntés, több jelenlegi és volt Kreml tisztségviselő egyetért, hogy végső soron blokkolják Navalnij jelöltségét. Ellenkező esetben veszélyes üzenetet küldene a politikai és üzleti elit számára, hogy a vezetés tolerálja a hűtlenséget sőt jutalmazza azt. Ezzel a lépéssel növelnék a győzelem esélyét a 2024-es választásokon is. Ekkor Putyin már nem is indulhat, legalábbis a jelenlegi alaptörvény szerint. Még ha Navalnijt el is tiltják a jövő évi választásoktól, a kampányirodái által kiépített országos hálózata egy rendkívül erős eszköz.

Egy további nehézség az elnökválasztások során, hogy Navalnij ki van tiltva a nemzeti televíziós szereplésekből. Levada központ kutatása alapján az oroszok 47 százaléka ismeri őt, és többségük kételyekkel szemléli tevékenységét. Az orosz kormány olyan mértékben óvatos Navalnijjal szemben, hogy a szóvivők még a nevét is megpróbálják elkerülni. Az ellenzéki politikus útjában álló nehézségek, a közmédia cenzúrája és a választási eredmények manipulálása miatt Putyin legyőzhetetlen lesz a szavazásokon, azonban Navalnij nyomásgyakorlás céljából folytatni kívánja kampányát.

A kampány folytatása nem zajlik zökkenőmentesen. Navalnijt már kétszer leöntötték zeljonkával, egy zöld színű orosz fertőtlenítővel. A támadók azért használják ezt a szert, mert hatásában ártalmatlan, viszont a bőr felületéről csak napok alatt kopik le a színe. Ilyen körülményekkel pedig nehéz a komoly politikai szereplés. A második támadás ugyanakkor nem egy ártalmatlan tréfa volt, a fertőtlenítőbe kevert azonosítatlan vegyi anyag Navalnij jobb szemébe került, 85 százalékos látáskárosodást szenvedett. Külföldi kivizsgálásra volt szüksége, így 5 év után, a felfüggesztett börtönbüntetése miatti kiutazási tilalmat felülírva, megkapta útlevelét. A felügyelő tisztje azonban órákon belül kommentálta, hogy „ne is gondoljon rá, hogy elhagyhatja az országot”.

Mit jelent ez mind Oroszországra nézve

Navalnij komoly aggodalmakra ad okot a Kreml számára, de nem a 2018-as, hanem a 2024-es választásokkal, amikor is Putyin az alaptörvény szerint nem indulhat. Ennek fényében Navalnij hosszútávú eltiltásának eszközeit vizsgálják.

Három fő ok sorolható fel, hogy Navalnij miért a 2024-es választások tekintetében jelent veszélyt. Elsősorban, Putyin fő taktikája a hatalmon maradáshoz az ellenzék szétaprózása. Navalnij várhatóan képes a jövőben egyesíteni az ellenzéki pártokat, azonban jelenleg csupán Moszkva és Szentpétervár támogatását élvezi, amely az orosz lakosság 15%-át teszi ki.

Másodszor, Putyin rendkívül népszerű az oroszok körében. Minden idők legmagasabb népszerűségének örvend, elismertsége magasabb, mint a 2012-es választások alatt volt. A lakosság jelentős többsége továbbra is legjobb vezetőnek tartja, annak ellenére, hogy az ország gazdasági recesszióba süllyedt, számos korrupciós ügy került előtérbe és az életszínvonal is csökkent. Putyin népszerűség Navalnij javára a közel jövőben nem változik, azonban ha 2024-ben nem Putyin ellen kell kiállnia, komoly esélyei lesznek.

Végül, Putyin tisztában van a 2024-es választások várható káoszával, mely a feltörekvő politikusok győzelméhez vezethet. Oroszország és Szovjetunió erősen támaszkodott a személyi kultuszra, erős országhoz erős vezető szükséges. A gyenge vezetők zavargásokat okozhatnak, ezt célozza meg minimalizálni Putyin.

Két opciója van a Kremlnek a 2024-es választások kezelésére. Egyrészről, Putyin módosíthatja az alaptörvényt, hogy hatalmon maradjon, vagy a háttérből irányít tovább (mint ahogy Medvegyev elnöksége alatt történt). Azonban ha ez a forgatókönyv lép életbe, masszív tüntetések várhatóak, melyek gyengítenék a hatalmát.

Sokkal valószínűbb, hogy meggátolja az ellenzék egyesülését Navalnij kezei alatt, és egy általa választott utódot jelöl ki az így már koordinálatlan ellenzékkel szemben. Habár az elkövetkezendő években nem valószínű, hogy egy általa preferált politikus kerüljön előtérbe, addig is várhatóan a populizmus előretörését kísérli meg csökkenteni.

A bejegyzés trackback címe:

https://bekezd.blog.hu/api/trackback/id/tr3912525515

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása